Gdzie umieszcza się kotyliony weselne?

access_time Na:

Kotyliony to tradycyjne dekoracje wykonywane ze wstążek. Jest to również nazwa historycznego tańca towarzyskiego, który polegał na tym, że pary dobierały się według parzystych oznak przypinanych do strojów. Obecnie coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie ich podczas wesel. Nie tylko są one cudowną ozdobą strojów weselnych, ale pełnią również praktyczną funkcję – pozwalają gościom biorącym udział w tym wyjątkowym przyjęciu rozpoznawać się nawzajem i identyfikować z uroczystością, w której uczestniczą. 

Skąd wzięła się tradycja kotylionów?

Nazwa tej cieszącej się coraz większą popularnością ozdoby wzięła się od francuskiego tańca pochodzącego z XVIII wieku. Kotylion, bo to właśnie o nim mowa, był modnym w tamtym okresie tańcem z figurami, który zazwyczaj wieńczył wielkie bale. Przypominał nieco starszy kontredans, miał również pewne cechy wspólne z walcem, polką, mazurem czy galopem. Jego ostateczny przebieg zależał głównie od pomysłowości prowadzącego go wodzireja. Cechą wyróżniającą go spośród innych tańców były charakterystyczne ozdoby w formie kolorowych odznak, które doczepiano do strojów tańczących osób.

Na takich historycznych balach kotyliony przygotowywane były w wielu wzorach i kolorach. Pary dobierały się podczas tańca według jednakowych kotylionów, dlatego musiało być zawsze dokładnie tyle wzorów tych ozdób, ile było tańczących par. Kotyliony mogły być kokardkami, orderami, malutkimi bukiecikami, a nawet uroczymi drobnymi maskotkami. 

Jaką funkcję pełnią kotyliony na weselach?

Kotyliony weselne to doskonały dodatek do strojów gości weselnych, dzięki którym zabawa będzie przebiegać sprawniej, ponieważ goście nie będą mieli problemów ze wzajemną identyfikacją. Dobrym pomysłem może być zakup kotylionów w dwóch różnych kolorach – jedna barwa przypisana jest wówczas do gości ze strony panny młodej, a druga do gości ze strony pana młodego. W ten sposób nieznające się osoby będą od razu wiedziały, że uczestniczą w tym samym przyjęciu. Co więcej, będą wiedzieć, do której grupy należą.

Jak przypinać kotyliony weselne?

Kotyliony przypina się do ubrań gości w takim miejscu, aby były jak najbardziej widoczne. Często stosowaną na przyjęciach weselnych praktyką jest przypinanie ich po prawej lub lewej stronie ubrania. Takie umieszczenie tych ozdób pełni konkretną funkcję – pomaga szybko i bez rozmowy zorientować się, czy dana osoba jest zajęta, czy wolna. Kotylion przypięty po lewej stronie oznacza bowiem pannę lub kawalera, natomiast kotylion przypięty po prawej stronie to symbol rozpoznawczy osób już zajętych. Ta mała dekoracja wykonana ze wstążek jest również cudowną pamiątką i niewielkim upominkiem, który nawet po wielu latach będzie przypominał o wspaniałych chwilach przeżytych podczas weselnego przyjęcia.

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć